پر قصه تو شب بلند یلدای ۸۵

شاید عنوان این پست زیاد موزون نباشه... به یاد یلدای ۸۴ ! که عنوان پستش بود ؛ پر قصه تو شب بلند یلدا...  دوست دارم همین عنوان رو برای این یلدا بگم... آخه همین یلدای سال پیش بود... همین دیروز بود ! اما این یلدا، یلدای ۸۵ است ! و آن کجا و این کجا ! ۳۶۵ روز اختلاف کم نیست !

شب یلداتون مبارک... امیدوارم که یلدا را گرامی بداریم، خصوصا در خارج از کشور...

003.jpg

يلدا در افسانه ها و اسطوره هاي ايراني حديث ميلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر مي شود.
در زمان ابوريحان بيروني به دي ماه، «خور ماه» (خورشيد ماه) نيز مي گفتند که نخستين روز آن خرم روز نام داشت و ماهي بود که آيين هاي بسياري در آن برگزار مي شد. از آن جا که خرم روز، نخستين روز دي ماه، بلندترين شب سال را پشت سر دارد پيوند آن با خورشيد معنايي ژرف مي يابد. از پس بلندترين شب سال که يلدا ناميده مي شود خورشيد از نو زاده مي شود و طبيعت دوباره آهنگ زندگي ساز مي کند و خرمي جهان را فرا مي گيرد.

yalda.2.jpg

شب است و گيتی غرق در سياهی
شب بلند است و سياهی پايدار، ولی
باور به نور و روشنايی است
که شام تيره ما را، از تاريکی می رهاند
و از دل شب های يلدا، جشن مهر و روشنايی به ما ارمغان می رساند
تيرگی هاتان در دل نور خاموش باد 
شب يلدا را به نور قرن ها قدمت جاری نگه داريم...

/ 10 نظر / 7 بازدید
shida

yldaye shoma ham mobarak vaght kardid sarbazanid be...

مجتبی

vebloge khobi dari be ma ham sar bezan to peyvand hat ham age khasti add kon

ماری

شب يلدا بر همه ی ايرانیان عزيز مبارک.

محمد امين

سلام. اگه ديشب شب يلدا بوده الان کوتاه ترين روز ساله. شايد هم ديروز بوده. من که جغرافيم خوب نبود هيچ وقت! چه ربطی داره به جغرافی؟ بگذريم هر وقت اينجا سر می زنم خاطرات غربت زنده ميشه برام. الان شما اينترنت داريد. ما که چند سال مجارستان بوديم فقط دو ساعت در روز می تونستيم راديو گوش کنيم. فقط اخبار ساعت دوی راديو ما رو به ايران وصل می کرد. تو اون شرايط آداب و رسوم خيلی مزه می داد. هفت سين اوج آرزوم بود. يادش به خير . . . يا علی

زهره

شب يلدای امسال خيلی حال داد. چرا؟؟ چراش رو بعدا ميگم..

مهشيد.ر

گفته بودي كه غزلهاي تو را مي فهمم غصه هاي شب يلداي تو را مي فهمم من ساده كه براي تو غزل مي خوانم عاقبت دوز و كلكهاي تو را مي فهمم سلام به قلب های قشنگ شما که دلم برای همتون تنگ شدهعمرتون صد شب يلدا. دلتون قد يه دريا. توي اين شبهاي سرما. يادتون هميشه با ما. ( عزيزان يلدا مبارك )

حسين جنت مکان

در شب يلدا ببين يلدا و ليلا پيش ماست تار مجنون در شبی آشفته و بی انتهاست سلام ... شب يلدا رو پيشاپيش تبريک می گم .... اميدوارم همگی خوب و خوش باشيد ... در ضمن ميلاد امام رضا هم خيلی وقته تمام شده !! مثل هميشه موفق بمانيد

محمد

شب یلدا بر تمام بروبچس مدرسه سعدی مبارک[گل][گل] سری به ما هم بزنید همیشه جاری باشید

shadi

shida kiye bebakh shid shadi hastam

ادم بيبیکار

خوب است